Október 6.

2013.10.07 21:14

 

… A döbbenet tépett milljó szív-eret,

    Egyetlen sóhaj morajlott tova:

    De nem mozdult meg a lelkiismeret.

    S a hősöknek meg kellett halnia!

            És meghaltak, dicsőn, mint az istenek...

            Életük munkája: történelem.

            Nevük tízmillió magyar szívben remeg

            S élni fog, amíg csak egy magyar terem!

                            Dicsőségük zsoltár a honfi szájon:

                            Örökké él az aradi Tizenhárom!

                                                        (Kerecseny János: Az aradi tizenhárom)

   1849 - ben derékba tört a magyar szabadságharc. Október 6-án Haynau táborszernagy kioltotta életét a magyar harcosoknak, köztük a 13 aradi vértanúnak és gróf Batthyány Lajosnak, az első magyar kormány miniszterelnökének.

    E szomorú gyásznap, alkalmából ünnepi megemlékezésre gyűlt össze iskolánk felső tagozata.  Fodor Anikó tanító néni és kis csapata által megelevenedtek előttünk az utolsó nap eseményei. A szereplők felsorolták a 13 aradi vértanú nevét, születési helyét. Ehhez társult Horváth Balázs tanító bácsi értékes történelmi kiselőadása is. Az utolsó vers alatt a szabadságharc összes mártírja tiszteletére gyertyalángok lobbantak a hősök arcképe előtt.

    Az előadás végén mindenki szomorúan, de büszkén hallgatta végig a Himnuszt. 

Vissza

Keresés

© 2011 Minden jog fenntartva.