Október 6.

2011.10.16 15:15

 

… A döbbenet tépett milljó szív-eret,

Egyetlen sóhaj morajlott tova:

De nem mozdult meg a lelkiismeret.

S a hősöknek meg kellett halnia!

És meghaltak, dicsőn, mint az istenek...

Életük munkája: történelem.

Nevük tízmillió magyar szívben remeg

S élni fog, amíg csak egy magyar terem!

Dicsőségük zsoltár a honfi szájon:

Örökké él az aradi Tizenhárom!

 

(Kerecseny János: Az aradi tizenhárom)

 

Az emlékezés gyertyái október 6-án

 

1849 - ben derékba tört a magyar szabadságharc. Október 6-án Haynau táborszernagy kioltotta életét a magyar harcosoknak, köztük a 13 aradi vértanúnak és gróf Batthyány Lajosnak, az első magyar kormány miniszterelnökének. E szomorú gyásznapról, mint minden évben, idén október 6-án is megemlékezett iskolánk. Fodor Anikó tanító néni felkészítésével színjátszó csapatunk eljátszotta, elmesélte nekünk a történteket. Megelevenedtek előttünk az utolsó nap eseményei, megjelent maga Haynau is. A szereplők felsorolták a 13 aradi vértanú nevét. Elmondták, ki-ki könnyebb, nehezebb halált szenvedett: felakasztották vagy golyó által vesztették életüket. Felcsendült Kossuth Lajos toborzója is. Az utolsó vers alatt a szabadságharc összes mártírja tiszteletére gyertyalángok lobbantak a hősök arcképe előtt. Az előadás végén mindenki szomorúan, de büszkén hallgatta végig a Szózatot. 

 

                                                                                                                Aranyossi Viktória, VII.B

 

 

Vissza

Keresés

© 2011 Minden jog fenntartva.