Európa az iskolában - szlovák fogalmazási verseny

2013.04.21 17:19

Čaute!

    Volám sa Iveta Nagyová. Kamarátky ma volajú Ivi-Kiwi. Predstavím Vám slohovú prácu, ktorú som napísala do okresného kola Európa v škole 2012/2013. Pracovalo sa mi skvelo.  Dúfam, že aj Vám sa to bude páčiť.

 

Aké sú moje skúsenosti s kultúrou?

    Mám 10 rokov a navštevujem Základnú školu Ferenca Móru vo Vrakúni.  V piatej triede je nás 22 a všetci sme kamaráti.

    Dovolím si povedať, že ovládam tri  jazyky na veľmi slušnej úrovni – slovenčinu, maďarčinu a češtinu. Doma hovoríme prevažne po slovensky, pretože je to môj materinský jazyk, ktorý mám veľmi rada. To isté však môžem povedať aj o maďarčine, pretože týmto jazykom takisto plynule rozprávam a chodím aj do maďarskej školy. Vo voľnom čase často pozerám české filmy, počúvam české pesničky.

    Rada sa učím nové veci, je to pre mňa veľká výzva. Čo sa mi na našej škole najviac páči? Zo života našej školy by som spomenula záujmové krúžky. Ja som si vybrala divadelný krúžok. Cítim sa tam veľmi dobre. Po úvodnej jazykovej rozcvičke a pár hrách si rozdáme role, ktoré sa potom učíme a neskôr predvedieme pred publikom. Divadlo nám ponúka príbehy z mnohých krajín, učí nás pochopiť rozličné kultúry.

    Vážim si každú jednu kultúru. Ľudia by mali podľa mňa rešpektovať nielen vlastné tradície, ale aj cudzie. Keďže ovládam slovenčinu aj maďarčinu, poznám aj kultúry týchto dvoch národov. U Slovákov sa mi páčia ľudové zvyky, remeslá, háčkovanie, tkanie, rezbárstvo, keramika. Ľudové jedlá ma tiež oslovili. Mám rada bryndzové halušky, kapustnicu, či čerešňovú štrúdľu. Slováci sú pohostinní ľudia a majú zmysel pre humor. Niektoré slovenské mestá majú starobylý charakter. Mne sa najviac páči mesto Košice. Už som tam bola s mamou a s bratom na nákupoch. Navštívili sme aj Dóm svätej Kataríny. V roku 2013 Košice dostali titul „Európske hlavné mesto kultúry 2013“. Kľúčové podujatia sa nachádzajú aj na internete. V tomto roku budú mať určite veľa návštevníkov.

    Maďari majú taktiež bohatú kultúru, ktorú poznám aj ja veľmi dôverne. Sú to oslavy Veľkej noci, Vianoc, fašiangové slávnosti. Na mnohých miestach ešte nosia staré babky vyšívané kroje.  O Maďaroch sa hovorí, že sú pracovití ľudia, majú krásny vzťah k pôde, k zemi.

    Aj kultúra Francúzska je zaujímavá, majú pekný jazyk, všetko majú bohato a vkusne vyzdobené. Hoci som tam ešte nebola, raz by som určite chcela navštíviť túto krajinu.

    Minulý rok cez leto som bola na dvojtýždňovej dovolenke v Chorvátsku, takže som mala možnosť nazrieť aj do ich kultúry, pozrieť si ich zvyky, vychutnať si ich jedlo. Aj táto krajina si ma získala so svojou úžasnou destináciou. Zúčastnili sme sa na rôznych poznávacích zájazdoch. Z Chorvátska mám prekrásne zážitky na celý život.

    V budúcnosti by som chcela navštíviť aj ďalšie krajiny, aby som spoznala ich kultúru, tradíciu, ich životy.

                                                                                Iveta Nagyová

                                                                                                Základná škola Ferenca Móru Vrakúň – 5. ročník

 

 

Vissza

Keresés

© 2011 Minden jog fenntartva.

Készítette: Mgr. Nagy Sándor